Jižní Morava okouzlí každého

V centru celého dění jižní Moravy stojí Brno, druhé největší město v republice.
Pokud se chcete místo do města vydat do Moravského krasu, vězte, že po zimě se od března otvírají jeskyně. Během zimy jste mohli navštívit pouze jeskyně Výpustek, Punkevní jeskyně a speciální okruhy pro návštěvníky ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, kam se ale musíte objednat předem. Od března můžete navštívit jeskyni Balcarku a Kateřinskou, které jsou přes zimu zavřené kvůli ochraně zimujících netopýrů.
vranovská přehrada
Pro příznivce archeologie je tu Archeopark Pavlov. Zde si prohlédnete stálou expozici věnovanou lovcům mamutů, vaše oko potěší krátkodobá výstava s názvem Rozkvetlý Archeopark, kde na louce obklopující areál spatříte spoustu rozkvetlých květin. Jsou tu jak běžné, tak vzácné rostliny.
Uvidíte, kde se rozkládalo sídliště z období mladého paleolitu. Bílé asymetrické věže vystupující ze země se podobají skalám.
Netradiční je i pojetí sbírek. Osídlení z doby před 25 až 27 tisíci lety doplňují umělecké nástroje a předměty, nebo rituální hroby.
Nejvíce návštěvníků lákají nálezy z okolí Pavlova a kosti mamutů.
Do Bošovic na Vyškovsku se vydejte za první papouščí zoologickou zahradou v České republice. V sezoně 2019 je tu nově k vidění neznámý druh ary amazonského. Zavítat sem můžete od 1. března do poloviny listopadu každý den. Zoo tvoří 110 voliér. K vidění je kolem 200 dospělých opeřenců a to víc než 50 druhů.
sudy vín
Jednou z hlavních činností je osvěta – ekologická výchova a ochranářství.
Vydejte se i s dětmi do Lednicko-valtického areálu.
Je to výjimečný přírodně-architektonický komplex, jehož jádrem jsou zámky Lednice a Valtice, které patřili rodu Lichtenštejnů. Rod se na Moravě usadil ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II.
Areál tvoří rozsáhlé parky, historické stavby v přírodě (chrámy, kaple, lovecké zámečky) a soustava rybníků, proto si myslím, že .
Je zařazen na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
MěstoKyjov vás okouzlí svými vinnými sklípky, skvělou kuchyní a budete obklopeni dobrosrdečnými lidmi. I s dětmi můžete tuto oblast navštívit. Čeká vás kouzelná příroda, zámky a víno. Nad náměstím v Kyjově se tyčí krásná radnice jako strážný maják. Zámeček je nejstarší dochovanou stavbou v Kyjově. Sgrafity připomínají nejdůležitější data města. Dnes je v něm vlastivědné muzeum. Jako poděkování městu za věrnost císaři Ferdinandovi II., byl postaven Mariánský sloup.
Zajímavým místem je památková zóna Slavkovského bojiště. Zde se roku 1805 odehrála jedna z největších napoleonských válek- bitva u Slavkova.
Špilberk je bezpochyby brněnskou dominantou. Na hradě se pořádají kulturní akce, např. Brněnské shakespearovské dny.
Navštívit můžete podzemní kasematy s mučírnou, kobky známých vězňů (loupežníka Babinského), rozhlednu, Barokní kapli a lékárnu.
Ať jste z kteréhokoli koutu republiky, vydejte se na výlet na jižní Moravu. Nebudete litovat.