Zelenina pod střechou

Zahradničení je skutečně velice pěkný koníček, který v případě, že se dělá správně, nese i své ovoce a samozřejmě také zeleninu. Žel je možné za normálních okolností pěstovat pouze ve vegetačním období, ale například v zimních měsících je to skoro nemožné. Mráz by veškerou úrodu zlikvidoval velice rychle. Ovšem pokud si pořídíte kvalitní skleník, nemusíte se více nízkých venkovních teplot obávat. Jakmile bude úroda tak říkajíc pod střechou, měla by být v bezpečí jak před mrazy, tak kupříkladu i před nenechavým domácím zvířectvem.
otevřený skleník

Dva typy

Obecně mezi laiky převládá názor, že skleník rovná se sklo. Z jedné části je to samozřejmě pravda. Klasické skleníky se vyrábějí ze skla, tedy alespoň jejich výplně, ale existují i jiné modely, které mají výplň z polykarbonátu. Tento druh materiálu je znám tím, že dobře izoluje teplo, díky čemuž je vhodný do skleníků, které se používají právě pro celoroční pěstování. Snadněji se v těchto typech udržuje teplota i bez toho, že by bylo nutné použít nějaký druh mobilního topného zařízení. Nejideálnější místo pro skleník, a to platí jak pro skleněný, tak i polykarbonátový, je v těsné blízkosti domu. Takto totiž může být pasivně vyhříván.
zemědělský skleník
Určitou alternativou pak mohou být fóliovníky, které ale nejdou použít přes zimu. Na rozdíl od skleníků jsou ale daleko levnější a když na to přijde, můžete si klidně jeden takový vytvořit i doma svépomoci. Nebudete k tomu potřebovat mnoho materiálu. Stačí si sehnat dřevěné či hliníkové profily na sestavení kostry a samozřejmě fólii, kterou pak kostru pěkně obalíte. Samozřejmě, že nesmíte koupit první fólii, na kterou v obchodě narazíte, ale kvalitní typ, který se při první větříku nepotrhá. Takto si vytvoříte jednoduché krytí, které vaši úrodu ochrání před zvěří i některými vrtochy počasí. Musíte však dbát na to, aby byl fóliovník pořádně ukotven.