Výběr správného trička

Triček existují stovky různých druhů. Liší se způsobem výroby, materiálem, střihem, barvou, gramáží, a pochopitelně kvalitou provedení. Podle čeho bychom se především měli orientovat při jeho výběru, což platí zvláště u nákupů v internetovém obchodu?
triko pod košilí

Hustota vláken

Hustota tkaných vláken, neboli gramáž, je rozhodujícím faktorem výběru tohoto nejrozšířenějšího textilního artiklu na trhu. V zásadě lze říci, že čím je gramáž nižší, tím je materiál průhlednější a tenčí. Vyšší gramáž však automaticky nezaručuje vyšší kvalitu výrobku, v tomto směru jsou určující především kvalita vláken a použitá technologie výroby.
Většinou bývá pravidlem, že právě značkové výrobky splňují požadovanou kvalitu i u nižších gramáží, což je důležité zejména u velmi lehkých tkanin určených pro teplé letní období. Příliš velká hustota vláken totiž znamená větší tepelnou izolaci a v něčem takovém se v horkých dnech necítíme dobře. Naopak podezřele levné výrobky z tržnice mívají sice nízkou gramáž, ale jsou v pochybné kvalitě.  
černé triko

Materiál

Vlákna dělíme na dva základní typy – syntetická a přírodní.
Bavlna – nejčastěji využívaný přírodní zdroj z rostliny bavlníku. Bavlněná trika jsou na nošení nejpříjemnější. A pro mnohé z nás, kteří trpíme alergií na umělá vlákna, je právě bavlna základním textilním materiálem. Velmi dobře se čistí, pere a žehlí, nevýhodou je ovšem špatný odvod vlhkosti od těla, což je nepříjemné zejména u sportovních aktivit.
Hedvábí – z vláken bource morušového se vyrábí velmi pevné a zároveň lehké textilie, jejichž obliba stoupá zejména v asijských zemích. Hedvábné košile a trička jsou v Evropě spíše výjimečné, přesto jsou velice příjemné na dotek.
Polyester – nejrozšířenější syntetický materiál, který téměř nenasává vlhkost a velmi rychle na vzduchu schne, z toho důvodu se nejčastěji využívá pro tzv. funkční prádlo jako druh sportovního oděvu.
Elastan – rovněž syntetický polymer, jehož největší předností je značná pružnost. Už podle jeho názvu jsou textilie s elastanem velmi poddajné a přizpůsobivé tvaru těla.
Viskóza – průmyslově zpracované přírodní vlákno je označováno jako umělé hedvábí. Výrobky z viskózy jsou velmi pevné a zároveň pohodlné na nošení. Dobře sají tělesnou vlhkost a v létě příjemně chladí.