Žaluzie – dobrý pomocník nebo věčná starost?

V každém bytě nebo domě se najde hned několik oken, které nám umožňují přístup přirozeného světla do našeho domova. Ve většině případů se však snažíme zamezit narušení soukromí tím, že na nich umísťujeme žaluzie, které jsou svým způsobem velmi účelové.

Jaké z nich jsou opravdovou vychytávkou a jaké spíše zkázou, která nám přidává starosti s jejich údržbou?
stažená roleta

▪         Klasika, která sice nic nezkazí, ale ani nepomáhá

Hliníkové žaluzie patří mezi nestárnoucí klasiku, kterou má doma většina lidí. V mnoha případech jsou součástí oken už při koupi bytu nebo domu. Bezpochyby splní svůj účel, kdy v létě zabrání pronikání slunečních paprsků do našeho domova a večer nás ochrání před zvědavými lidmi projíždějícími kolem.

Problém však nastává při jejich čištění nebo samotném mytí oken. Jsou náročné na údržbu a jejich mytí dá mnohdy spoustu práce. Usazuje se na nich velké množství prachu a způsobují rovněž i vyšší vlhkost v bytě a rosení oken. Nevyhnete se s nimi i plísni, která má tendenci se usazovat i na nich.

▪         Předokenní žaluzie nebo rolety

Absolutní vychytávkou, která je velmi oblíbená a moderní doba se k ní přiklání, jsou předokenní žaluzie nebo rolety. Nasazují se zvenčí vašeho bytu nebo domu a poslouží vám nejen z ty designové stránky, ale rovněž zabrání i pronikání hluku z ulice a podstatně sníží riziko možného vloupání.

Jsou však cenově dražší záležitostí, takže pokud o nich pouze uvažujete, musíte se na tuto skutečnost připravit.
jídelna seniorů

▪         Dnes už běžná záležitost – vertikální

Spíše než jako účel, nám vertikální žaluzie slouží jako bytový a módní doplněk. Jejich praktičnost je na vysoké úrovni. Nebrání oknům „dýchat“, snadno se udržují, čistí pomocí vysavače a nalezete jich v různých barevných odstínech. Jsou skvělou volbou pro všechny nadšence moderního bytu nebo domu, ve kterém chtějí nechat vyniknout i prostor před jejich okny.

Pokud tedy chcete mít ulehčenou práci a ještě k tomu mít trendový domov, rozhodně si jich pořiďte i vy.