Aplikace, která usnadní orientaci v pražském metru

„Kde vystoupit“, se jmenuje aplikace speciálně vytvořená pro uživatele operačního systému Android. V chytrém telefonu můžete mít zdarma šikovného pomocníka, který vás provede pražským metrem. Pokud metrem cestujete na různých linkách, často přestupujete, nebo se třeba chystáte metro využít jen občas a příliš se v něm nevyznáte, aplikace vám pomůže s orientací, jak se v jeho podzemí pohybovat, kudy procházet, abyste zbytečně neztráceli čas a nebloudili.
stanice metra

Bloudit v pražském metru může i rodilý Pražák

Program zpracoval český aplikační programátor Jan Vepřek (sluší se vyzdvihovat zejména české vývojáře, kteří pomáhají implementovat využívání Internetu v České republice). Po stažení a instalaci vás program vyzve zvolit jednu ze tří tras, které jsou barevně označeny tak, jako ve skutečnosti. Zelená je trasa A, žlutá trasa B a červená trasa C. Po výběru trasy se zobrazí seznam všech jejích zastávek ve správném pořadí, a když některou z nich vyberete, posunete se na plánek půdorysu stanice. Jsou tam zakresleny kolejiště (kolej 1 a 2) a vůči nim poloha vstupu a výstupu. Ty jsou znázorněny přehledně tak, abyste měli jasno, zda se ve stanici nachází eskalátory, výtah, obyčejné kamenné schodiště, nebo podchod. Každý výstup ze stanice je doplněn popiskem, jakým směrem vede, a jaká autobusová a tramvajová spojení jsou tu k dispozici. Pokud má stanice dva výstupy, popisek nechybí u žádného z nich.
vypnutý mobil

Nově jsou plánky stanic doplněny přehlednou leteckou mapou

Programátor nově doplnil schematické náčrtky o mapu, kde se vám každá stanice zobrazí v pohledu shora, z leteckého pohledu. Budete tak mít lepší vizuální přehled, kde vystoupit a kam se pak z metra vydat dál. Podmínkou je pouze využívání mobilního datového připojení, případně v některé stanici bezdrátové sítě Wi-Fi (pokud je tam k dispozici).
Aplikace „Kde vystoupit“ je ke stažení na rozhraní Google Play zdarma, tato novinka sice zaznamenala jen několik stovek přístupů, ale je velmi pozitivně hodnocena vysokou známkou 4,9 z 5 možných bodů. Můžete ji používat na OS Android od verze 4.0