Koníček nebo závislost?

Některé děti se už od útlého věku věnují sběratelství. Mohou to být nejrůznější hračky, později třeba známky či mince. Mezi sběratelské kousky se s oblibou zařadily i různé filmové postavičky v podobě figurek nebo třeba vydání slavných komiksů. Někdo sbírá pro radost, jiný za účelem zisku, někdo má svou vášeň pod kontrolou, jinému se vymyká z rukou a může vést až k nedozírným následkům.
plastové postavičky
Co patří nejčastěji mezi sběratelské kousky?
V době našeho dětství frčela třeba céčka. Byla tak slavná, že o nich zpíval i tehdejší idol Michal David. Dnes si na céčka vzpomene pouze generace, která je zažila a zda mají tato plastová písmenka ještě nějakou hodnotu, je těžké soudit.
Obvykle se sběratelství jako koníčku věnují lidé, kteří mají v daném oboru skutečně přehled, věnují se mu intenzivně a sdružují se třeba v různých kroužcích či spolcích. Jedná se tak kupříkladu o numismatiky – sběratele mincí nebo filatelisty – sběratele známek. Existují běžné sbírky, které nikoho neuchvátí, ale také ty s nedozírnou hodnotou. Velmi častým sběratelským kouskem jsou pak také pohlednice, u vášnivých čtenářů pak převažují kupříkladu knihy.
poštovní známky
Děti často začínají s malými autíčky, takzvanými angličáky, ty mají v oblibě hlavně chlapci, dívky si zase libují v panenkách či plyšových hračkách.
Postupem času buď svůj koníček lidé opouštějí, nebo u něj zůstanou po celý život.
Sběratelství není vždy levnou záležitostí, pokud si třeba nelibujete ve sbírce bylin, kamenů nebo třeba hmyzu.
Bohatí lidé si často tvoří hodnotné sbírky starožitností, výtvarného umění nebo luxusních automobilů. Komu se tato vášeň stane osudnou, může přijít i o své nemalé úspory.
vycpaná zvířata
Zvířata ve všech podobách
Sběratelskou vášní se občas stanou také zvířata, jsou takoví, co sbírají třeba slony, sovy, nebo pavouky. Není tím myšleno živé, ale jejich miniatury a napodobeniny ze dřeva, keramiky a tak podobně. U dětí jsou oblíbení psi a kočky a vyžadují s jejich podobiznou jak nové tričko, tak povlečení do postýlky a z každého výletu pak nového plyšového kamaráda. Některým tato vášeň vydrží až do dospělosti, a pak už mají často sbírku o několika tisících kusech. Jak se tito lidé ke své vášni dostali, je celkem jedno, důležité však je, že je to baví a stává se jejich životní náplní.